Klatka operatorska – po co i do czego służy

klatka operatorska z akcesoriami

Klatka do aparatu lub kamery znacząco zwiększa jej możliwości i zastosowania – szczególnie dla osób zajmujących się filmowaniem. Klatka operatorska to bardzo proste urządzenie wykonane z lekkich stopów metalu z dużą ilością otwór z gwintem. W zależności od producenta wygląd i możliwości rozbudowy są bardzo duże.

klatka operatorska do aparatu - jak wybrać najlepszą

Dodatkowe akcesoria

Pierwszą i najważniejszą cechą klatki operatorskiej jest możliwość montażu dodatkowych akcesoriów takich jak – monitor podglądowy, lampa LED, mikrofon, dodatkowa rączki i uchwyty oraz inne akcesoria, których na korpusie zwykłego aparatu nie zamontujemy.

Aparaty zwykle wyposażone są w opcję zamontowania lampy błyskowej na stopce (hotshoe) i to tyle jeśli chodzi o możliwość montowania akcesoriów. Jeśli zamontujemy tam mikrofon to nie będzie miejsca na monitor podglądowy, który przydaje się przy filmowaniu, gdyż ekran w aparacie jest zbyt mały aby korzystać z niego w trakcie filmowania.

W zależności od modelu klatki mamy dostępne kilkanaście otworów 1/4, kilka otworów 3/8, szynę NATO.

Rozbudowa klatki

Podstawowa klatka operatorska po wyjęciu z pudełka zwiększa już funkcjonalności aparatu, ale zawsze możemy jeszcze rozbudować nasz zestaw o dodatkowe elementy klatki:

  • Rączki boczne,
  • Rączkę górną,
  • Zabezpieczenie portów aparatu,
  • Podstawkę pod adapter do obiektywów,
  • Baseplate z rurkami 15mm,
  • Rozety ARRI,

Każdy producent klatek operatorskich oferuje dodatkowe akcesoria, które pasują z daną klatką więc przed zakupem warto zapoznać się z listą rozszerzeń dla danej klatki.

Zabezpieczenie sprzętu

Mocna metalowa konstrukcja klatki operatorskiej to zawsze dodatkowe zabezpieczenie naszego sprzętu. Klatka chroni przed otarciami, zarysowaniami, a także nawet w najgorszej sytuacji – kiedy sprzęt wypadnie nam z rąk – jest duża szansa, że klatka go ochroni przed większymi szkodami.

Akcesoria do klatki jak np. zabezpieczenie portu zasilania czy portu HDMI zapewniają nieprzerwane działanie, gdyż kabel dość łatwo może wypiąć się z gniazda w aparacie. Odpowiedni element klatki trzyma dodatkowo kable z boku aparatu, które zawsze będą na właściwym miejscu.

PROfesjonalny wygląd

Funkcjonalność to nie jedyny powód dla którego warto posiadać klatkę operatorską – może ona pełnić też wizualną, dzięki której nasz sprzęt wygląda bardziej profesjonalnie. Tak się dzieje w przypadku aparatów, które dzięki klatce stają się większe i wyglądają bardziej PRO.

Większy ciężar – stabilniejsze nagrania z ręki

Dodatkowa waga dodana do aparatu powoduje, że wygodniej nagrywa się z tzw. Ręki – kiedy nie używamy statywu, gimbala, ani żadnego innego urządzenia do stabilizacji większa waga oznacza, że ujęcia nie będą się trzęsły aż tak jakbyśmy nagrywali bez klatki operatorskiej.

Wszelkiego typu rączki czy to boczne czy górna to lepszy chwyt dla naszych rąk co jeszcze bardziej spowoduje fakt, że ujęcia w trakcie filmowanie wyjdą lepsze.

Nagrywanie w pionie

Social media wymogły na osobach zajmujących się nagrywaniem treści wideo nowy standard – wideo pionowe. Coraz częściej aparaty i kamery chcemy zamontować tak aby nagrywały w pionie (9×16). Jak nagrywać w pionie apartem? sprawdzi się tutaj klatka operatorska, która posiada gwinty statywowe na bokach i bez problemu możemy tak zamocować aparat na statywie czy gimbalu.

Jaką klatkę wybrać

Zwykle do każdego modelu aparatu czy kamery można znaleźć kilka różnych modeli klatek takich znanych firm jak Smallrig, Tilta, 8sinn oraz bardziej budżetowych jak Ulanzi czy Anoder. Po pierwsze powinniśmy się skupić na możliwości rozbudowy klatki operatorskiej w późniejszym czasie o dodatkowe akcesoria o czym było wcześniej. To jest najważniejsza sprawa – gdyż potem się może okazać że będziemy mieli problem z dobraniem elementu, na którym nam zależy. Nie wszystkie elementy mogą pasować między poszczególnymi firmami.

Ile kosztuje klatka operatorska

Cena klatki zależy przede wszystkim od modelu aparatu, następnie od marki. Najdroższe klatki zwykle oferuje firma TILTA, jednak jest ogromnym plusem jest to że ma bardzo wiele akcesoriów, których nie spotkamy u innych producentów. Najpopularniejszą firmą jest Smallrig – dobra cena, wysoka jakości i sporo dodatków możliwych do dobrania. Najtańsze opcje typu Ulanzi czy Anoder nie oferują zbyt wiele dodatków w późniejszej obudowie, ale często kosztują naprawdę mało w stosunku do „markowych” produktów.

Podsumowanie

Jednym słowem – warto wyposażyć się w klatkę do swojego aparatu lub kamery. Zwiększy to funkcjonalność za niewielką kwotę w stosunku do ceny sprzętu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *